2011 Katse vasikkaan

 

Katse vasikkaan -kampanja

Vuosi 2011 oli nimetty vasikoiden terveyden ja hyvinvoinnin teemavuodeksi. Kampanjavuoden oli tarkoitus edistää vasikoiden hyvinvointia, vähentää vasikkakuolleisuutta ja hahmottaa vasikoiden hyvän hoidon merkitys sekä maidon- että lihantuotannossa.


Aloitusseminaarin luennot:  AvausVasikkaa koskevat eläinsuojelusäädökset

Vasikkakuolleisuuden syytVasikkakuolleisuus tilastojen valossa 

 

Päätösseminaarin luennot:  Olli Ruoho     Erja Tuunainen

Kuukausitiedotteet:

032011      042011    092011    112011

Kalven i focus:    042011    092011

 

Kampanjan päätteeksi Tuotantoeläinlääkäriyhdistys ry palkitsi neljä eläinlääkäriä tuotantoeläinten terveyden ja hyvinvoinnin eteen tehdystä työstä.

Tiedote 18.1.2012

 

Vasikan hoidon ABC myös venäjäksi ja viroksi löytyy vasemman sivupalkin Ohjeet -sivulta.

 

Katse vasikkaan -kampanjan aikana järjestetään vasikka-aiheista koulutusta.
InnoNauta- hanke on tilannut Emovet Oy:ltä  luentokokoelman vasikan terveydestä ja olosuhteista. Alla olevat, valmiit luentoaineistot mahdollistavat jopa kolmen päivän koulutuksen.

Eläinlääkäreitä, jotka ovat lupautuneet luennoitsijoiksi tilaisuuksiin:
Emovet Oy, yhteyshenkilöt: Kirsi Vartia 040-7258215 kirsi.vartia(at)emovet.fi ja Iris Kaimio 050-5813933 iris.kaimio(at)emovet.fi 
Maria Tirkkonen 0400 151422 (työ) 040 7450963 (koti) Keski-Suomi
Virpi Kurkela  virpi.kurkela(at)proagria.fi Oulu - Kainuu
Riikka Lasonen  riikka.lasonen(at)phsotey.fi  044-7297765 häme - etelä
Ulla Eerola   ueerola(at)gmail.com
Vesa Rainio,
017-282 1337  vesa.rainio(at)gmail.com itä
Erja Tuunainen erja.tuunainen(at)ett.fi Etelä-Savo
Laura Kulkas  laura.kulkas(at)valio.fi etelä ja Lappi
Kaisa Hartikainen  kaisa(at)seth.fi  044-785 6622 itä
Paula Aro  paula.aro(at)netikka.fi  040-5859189 Keski- ja E-Pohjanmaa

 

Linkit:

Kummivasikoita: Highland Cattle

AtriaNauta, Suorita vasikkapassi 

HKAgrin Vasikkakisa 

Vasikoita koskeva eläinsuojelulainsäädäntö

Katse vasikkaan -luentomateriaalin käyttöohje 

 

Power-Point esitykset luennoitsijoille saatavissa Paula Halkosaarelta paula.halkosaari(at)ett.fi

Alla koulutustilaisuuksissa käytettävät luennot pdf-muodossa

 

Maitotilat, luennot

Yleisluento

Poikiminen lypsykarjatilalla

Vastasyntynyt vasikka lypsykarjatilalla

Juottovasikan ruokinta

Luonnollinen käyttäytyminen

Lypsykarjan vasikkatilat

Ilmanvaihto vasikkatiloissa

Nupoutus

Sairauksien ennaltaehkäisy ja terveydenhuolto lypsykarjatilalla

Vasikoiden hengitystiesairaudet

Vasikkaripuli

Vasikoiden napaongelmat

Vasikoiden muut sairaudet

Lopettaminen

 

Emotilat, luennot

Yleisluento

Poikiminen emolehmätilalla

Vastasyntynyt vasikka emotilalla

Imevä vasikka ja vieroitus emolehmätilalla

Nupoutus

Luonnollinen käyttäytyminen

Sairauksien ennaltaehkäisy ja terveydenhuolto emolehmätilalla

Vasikoiden hengitystiesairaudet

Vasikkaripuli

Vasikoiden napaongelmat

Vasikoiden muut sairaudet

Sisäloiset emolehmätilalla

Lopettaminen

 

Ternikasvattamot, luennot

Yleisluento

Juottovasikan ruokinta

Toimivat vasikkatilat

Ilmanvaihto vasikkatiloissa

Nupoutus

Luonnollinen käyttäytyminen

Sairauksien ennaltaehkäisy ja terveydenhuolto lihanautakasvattamoissa

Vasikoiden hengitystiesairaudet

Vasikkaripuli

Vasikoiden napaongelmat

Tarttuvat sorkkatulehdukset

Vasikoiden muut sairaudet

Lopettaminen

 

Loppukasvattamot, luennot

Yleisluento

Nautakasvattamot

Ilmanvaihto lihanautakasvattamossa

Lihanaudan ruokinta

Luonnollinen käyttäytyminen

Sairauksien ennaltaehkäisy ja terveydenhuolto lihanautakasvattamoissa

Hengitystiesairaudet

Tapaturmat

Tarttuvat sorkkatulehdukset

Raajasairaudet

Lihanautojen muut sairaudet

Lopettaminen

© ETT ry